Trpím tetániou, môžem darovať krv?
Tetánia nie je ochorenie, je to prejav zvýšenej dráždivosti centrálneho a periférneho nervového systému. Môže sa prejavovať bolestivými kŕčovými stavmi prstov na rukách a nohách, nechceným hlbokým dýchaním, kŕčmi drobných svalov okolo pier, pocitmi zvierania hrdla, dusenia a problémami s prehĺtaním.
K tomu sa môžu pridať bolesť na hrudníku, bolesti brucha, poruchy spánku, únava alebo takzvaný premenštruačný syndróm. Toto všetko môže trvať od niekoľkých minút až po hodiny. Tetánia nie je životu nebezpečná, ale dosť nepríjemná, vyskytuje sa čoraz častejšie aj u mladých.
Chýbajú minerály
Podstatou vzniku ťažkostí je zmena koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine, hlavne vápnika, fosforu, horčíka. K zmenám koncentrácií minerálov môže dôjsť pri rôznych chorobných stavoch, napríklad pri poruche činnosti prištítnych teliesok, pri nedostatku vitamínu D, pri hnačkách, pri užívaní niektorých liekov (napr. lieky na odvodňovanie), pri psychických poruchách – prejavoch hysterických záchvatov. Výrazný pokles minerálov si človek môže privodiť aj hladovaním a nerozumnými redukčnými diétami. K zmenám metabolizmu, hlavne horčíka, dochádza aj pri veľkej stresovej záťaži, keď sa tento minerál vyplavuje z tela močom. Tetániu netreba podceňovať, môže byť totiž aj prejavom závažného ochorenia, ako napríklad ochorenia prištítnych teliesok, štítnej žľazy, obličiek, mozgu či vážnych psychických ochorení.
Ako sa lieči
Liečba tetánie patrí do rúk neurológa, často v spolupráci s psychológom či psychiatrom. Niekedy postačí zmena životného štýlu, vždy je však potrebná úprava stravovania, pomáhajú aj výživové doplnky, niekedy treba nasadiť lieky.
Tetánia a darovanie krvi
Ak má darca príznaky tetánie alebo už dokonca diagnostikovanú tetániu, možnosť darovať krv stále má. Konečné rozhodnutie však musí urobiť vyšetrujúci lekár. To je veľmi individuálne, závisí od závažnosti prejavov tetánie a liečby u konkrétneho darcu. Preto je vhodné si priniesť na transfúznu stanicu aj svoju zdravotnú dokumentáciu.