Pýtali ste sa nás: môžem darovať aj menej krvi?
Darkyňa krvi sa na nás obrátila so zaujímavou otázkou: je možné darovať aj menej krvi, než je štandardných 450 ml?

Sama váži okolo 50 kg a má pocit, že ak by jej vzali menej krvi, znášala by stratu krvi lepšie. Po odbere sa cítila malátne, týždeň bola unavená a vyčerpaná. Rada by darovala aj naďalej, ale ak sa má vždy po odbere takto cítiť, tak si naň netrúfa.
Pravda je, že štandardne darcom odoberú 450 ml krvi (+/- 10 %) a odstupňovanie množstva odobratej krvi podľa hmotnosti darcu nie je možné z technických dôvodov. Pre kvalitné spracovanie krvi musia byť dodržané presne stanovené kritériá.
Je veľmi dôležité, aby bol zachovaný presný pomer medzi objemom krvi od darcu a roztokmi v odberovom vaku. Tie zabezpečujú odobratým krvinkám výživu a zabraňujú zrazeniu odobratej krvi.
Ak by sme chceli odoberať rôzne množstvá krvi v závislosti od hmotnosti darcov, potrebovali by sme pre každého darcu špeciálny vak s individuálnym množstvom roztokov. Vaky sa však vyrábajú štandardizované, preto nie je možné odber krvi upravovať.
Na čo sa pripraviť?
Darcovia by mali vedieť, že po odbere krvi môže dôjsť k prechodnému poklesu tlaku krvi. Môžete sa cítiť unavení, ospalí, môže sa vám začať točiť hlava, budete pociťovať slabosť spojenú s výrazným potením.
Preto je veľmi dôležité – ak už pociťujete nejaký problém - čím skôr to povedzte ošetrujúcemu personálu, resp. kamarátovi, alebo aj cudziemu darcovi, ktorý je k vám najbližšie. Prvá pomoc pri uvedených ťažkostiach je veľmi jednoduchá – čím skôr si ľahnite a zdvihnite dolné končatiny. Stav sa pomerne rýchlo upraví.
Myslite aj na rýchle doplnenie tekutín, napite sa, prípadne si dajte kávu. Veľmi zriedka môžete pociťovať žalúdočnú nevoľnosť, raritne spojenú aj s vracaním.
Ťažkosti zvyknú pominúť do 15 - 30 min. Skutočne vo výnimočných situáciách je potrebné nahradiť tekutiny aj podaním infúzie.
Ak ťažkosti neustúpia ani niekoľko dní po odbere krvi, zájdite na kontrolné vyšetrenie k svojmu obvodnému lekárovi.