Darovanie krvi a covid-19

V dohodnutom čase a s rúškom na tvári. Také sú základné podmienky pre darcov krvi, ktoré si vynútila pandémia ochorenia covid-19. Na odber je aktuálne najlepšie objednať sa na presný termín.

„Radi obslúžime všetkých darcov a záujemcov o darovanie. Ale vzhľadom k požiadavkám na dodržanie sprísnených hygienických požiadaviek budeme radi, ak sa s nami vopred dohodnete na termíne odberu – telefonicky alebo e-mailom,“ informuje na webovej stránke sieť nemocníc Svet zdravia. Telefonické a e-mailové objednávanie na darovanie krvi funguje v tejto sieti v režime 24/7, to znamená nepretržite.

Pred vstupom na odberové pracovisko sa darcovia nevyhnú meraniu teploty. Pred odberom krvi je počas pandémie potrebné vyplniť hárok so štyrmi otázkami, ktoré súvisia s covidom-19.

„Až keď prejde darca touto 'vstupnou kontrolou', bude sa môcť zaregistrovať a pokračovať v bežnom postupe pri darovaní krvi,“ uvádza Národná transfúzna služba SR na svojom webe.

Stále platí, že darca krvi by sa mal cítiť pred odberom fit. Ak ochoriete v lehote 14 dní po ňom — dostanete teplotu, nádchu alebo začnete kašľať — mali by ste to oznámiť pracovisku, kde ste darovali krv.

Od darcov, ktorí nie sú zaočkovaní proti covidu-19, vyžadujú niektoré zariadenia v závislosti od vývoja pandemickej situácie negatívny antigénový test. Nemal by byť starší ako 24 hodín. Test však možno absolvovať na mieste v deň odberu, darcovia krvi ho majú bezplatne.

Z darovania krvi sú prechodne vylúčení neočkovaní darcovia, ktorí žijú alebo pracujú v zahraničí a denne dochádzajú na Slovensko.

Zdroj: NTS SR, Svet zdravia


Opatrenia na transfúziologických pracoviskách

  1. Na odber je najlepšie sa objednať na presný čas – telefonicky alebo e-mailom.
  2. Pre darcov, ktorí prekonali respiračné ochorenie, ochorenie covid-19 alebo boli v kontakte s chorým, a pre tých, ktorí sa vrátili zo zahraničia, platia špeciálne opatrenia.
  3. Na odberové miesto možno vstúpiť len s ochranným rúškom alebo jeho náhradou.
  4. Pri vstupe je potrebné nechať si zmerať teplotu a vydezinfikovať si ruky.
  5. Darca vypĺňa pred odberom tzv. check list s otázkami, ktoré sa týkajú covidu.
  6. Až po tejto „vstupnej kontrole“ sa môže darca zaregistrovať a pokračovať v bežnom postupe pri darovaní krvi.